Lézeres látásjavítás

Az alábbi összefoglalóban megismerkedhet a látásélesség műtéti javításának történetével, a lézeres látásjavító (refraktív) műtétek lényegével.

Megtudhatják, kinek ajánlható a lézeres szemműtét, azaz látásjavítás, illetve a különféle műtétek, és milyen kutatások folynak az egyes technikák továbbfejlesztésére és alkalmazhatóságuk kiterjesztésére.

Lézeres látásjavítás: egy kis történelem

Már a 18-19. századtól kezdve történtek próbálkozások a látásélesség műtéti javítására, ám ezek még kezdetleges kísérletek voltak és nem terjedtek el a gyakorlatban. Azt viszont már akkoriban felismerték, hogy a szaruhártya, azaz a szem elülső átlátszó része domborúságának módosításával elérhető, hogy a szembe jutó fénysugarak fókusza pontosan az ideghártyára essen, és ez által éles kép jöjjön létre.

A modern látásjavító beavatkozások történetének kezdete az 1950-es évekre vezethető vissza, amikor a japán Sato bemetszéseket ejtett a szaruhártyán, annak domborúságának megváltoztatása végett. Ezt a radiális keratotómiának elnevezett eljárást Fjodorov fejlesztette tovább a 70-es években, a Szovjetunióban, eredményei azonban nem bizonyultak kellően biztonságosnak, emellett pedig viszonylag sok szövődmény merült fel.

Az igazi áttörést az excimer lézer megjelenése és szemészeti alkalmazhatóságának felismerése jelentette. Az úgynevezett excimer lézerről tudni kell, hogy szemészeti kifejlesztése az 1980-as évek elején kezdődött. Hétéves kísérleti szakasz után 1987-ben Drezdában végezték el az első dioptriakorrekciós, azaz lézeres látásjavító beavatkozásokat, és az eredmények megfeleltek az elvárásoknak.

Ennek a lézeres beavatkozásnak a nemzetközileg elterjedt neve: Photo Refactive Keratectomy, a köznapi használatban ismert rövidítése PRK. (A módszer 1996-ban kapott engedélyt az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hatóságtól (FDA)). Tehát a lézeres látásjavítás immár több mint 30 éves múltra tekint vissza. A világszerte eddig elvégzett sok millió lézeres látásjavítás tapasztalata alapján kijelenthető, hogy az eljárás biztonságos. Azóta újabb módszerek terjedtek el, „LASIK”, „LASEK”, és ezeknek különböző változatai.

Elérhetőségek
KLIN SZEMÉSZETI KFT.

Nyilvántartó cégbíróság: Szegedi Törvényszék cégbírósága.
Cégjegyzékszám: 06-09-008103

Másik weblapunk: www.klinkft.hu

Nyitvatartás
  • Hétfő: 08:30 - 16:00
  • Kedd: 08:30 - 16:00
  • Szerda: 08:30 - 16:00
  • Csütörtök: 08:30 - 16:00
  • Péntek: 08:30 - 16:00
Térkép